«Біологічна пожежа», що не має кордонів

Всихання хвойних дерев набуває масштабів загальнодержавної біди

Спільна заява лісівників України і Білорусі

Під час візиту до України представників Міністерства лісового господарства Республіки Білорусь підписано спільну заяву від Міністерства та Державного агентства лісових ресурсів України у рамках спільної сесії Комітету по лісу і лісової галузі ЄЕК ООН та Європейської лісової Комісії ФАО.

Лісівники двох держав підкреслили необхідність розробки стратегії та комплексу заходів щодо запобігання та боротьби зі шкідниками і хворобами лісу в умовах зміни клімату з урахуванням транскордонного аспекту, а також проведення заходів з профілактики та боротьби з проблемою.

Спільну заяву підписали заступник Міністра лісового господарства Республіки Білорусь Леонід Дем’яник та заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар.

На спільній прес-конференції з українськими лісівниками заступник Міністра лісового господарства Білорусі Леонід Дем’яник розповів про масштаби хвороби лісів у його країні. За останні десятиліття в соснових лісах, уражених короїдом-топографом, довелося вилучити суцільними санрубками близько 30 млн куб. м ділової деревини. Всихання дерев виявлено в усіх лісгоспах, переважно в південних районах республіки, на загальній площі близько 80 тис. га, (приблизно 4,6 млн куб. м).

Цього року Міністерство лісового господарства Білорусі внесло зміни до законів, якими при проведенні суцільних санітарних рубок у вогнищах зараження стовбуровими шкідниками спрощується процедура оформлення. Також з 1 до 5 га збільшується площа санітарної рубки, дозвіл на яку має право дати керівник лісгоспу. Понад це – рішення приймається на рівні обласного об’єднання. Раніше такий дозвіл давало міністерство.

Правила для короїда

Проблемі всихання хвойних дерев на Поліссі було присвячено засідання Наукової ради з проблем лісознавства і лісівництва при Відділенні загальної біології Національної академії наук України під головуванням члена-кореспондента НААН України Віктора Ткача.

Обговоренню передували наукові доповіді – професора Валентини Мєшкової з УкрНДІЛГА: «Сосна всихає. Як зупинити процес і пом’якшити наслідки?», професора Григорія Криницького та доцента Володимира Крамарця з НЛТУ: «Біологічна пожежа в соснових лісах України: причини, заходи протидії», директора Інституту екології Карпат професора Миколи Козловського: «Роль стовбурової нематоди Bursaphelenchusmucronatus у всиханні сосни звичайної».

Начальник Житомирського обласного УЛМГ Андрій Курінський зауважив, що лісівники-практики потребують конкретних рекомендацій та потужнішого тиску на урядові структури з боку наукової спільноти щодо змін правил, зокрема, Санітарних.

Нам потрібно новітнє нормативно-правове поле лісогосподарської діяльності, адже багато положень позбавляють ініціативи оперативності українських лісівників, на відміну від польських чи німецьких колег.

Наукова рада прийняла у підсумку низку ухвал, що починалися словами: рекомендувати, просити, звернутись. Зокрема рекомендувати Держлісагентству внести подання до Кабміну України щодо визнання надзвичайної ситуації в соснових лісах України, надати особливі повноваження Агентству для подолання наслідків всихання деревостанів, а також підготувати разом із профільними міністерствами пропозиції щодо внесення змін і доповнень до «Санітарних правил у лісах України».

Буковинці змінюють породний склад

«Питанню масового всихання лісових насаджень була присвячена нещодавня колегія Держлісагентства України. Системну боротьбу з цим небезпечним для лісів явищем, спричиненим різкою зміною клімату на посуху і спеку, на Буковині розпочато кілька років тому, коли тільки виникло загрозливе масштабне погіршення санітарного стану хвойних лісів краю, – розповідає в. о. начальника Чернівецького обласного управління лісового господарства Роман Череватий. – Щоб не допустити у лісах «біологічної пожежі», були проведені грамотні, науково обґрунтовані санітарно-оздоровчі заходи з ліквідації сухостою і заміні монокультур на природні мішані деревостани через природне, штучне і комбіноване лісовідновлення. Тільки упродовж трьох років похідні ялинники замінили на площі понад 1700 га. Забрали уражений шкідниками сухостій, висадили сіянці бука, ялиці, дуба, модрини європейської, вирощені у розсадниках держлісгоспів з елітного місцевого насіння. Тож завдяки професіоналізму фахівців лісогосподарської справи області, маємо позитивний результат. Тепер на місці уражених посухою і шкідниками лісів підростають молоді здорові дерева».

Як колись всихання смеречників перетворилося на лихо у Карпатському регіоні України і всієї Європи, де є гірські ліси, так сьогодні проблема всихання лісових насаджень набуває ознак надзвичайної ситуації у соснових лісах зони Полісся – в Україні, Білорусі, частині європейських країн. Масштабне всихання сосни супроводжується стрімким розповсюдженням деревних шкідників, особливо короїдів. Окрім сосни, біда торкнулася ялини і дуба.

Огляд Віктора ПАНІКАРЧІ

http://www.ekoinform.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=252%3Al-r-&catid=7%3A2009-07-06-09-51-16&Itemid=41&lang=ru