Лісівники Литви рятують хвойні насадження

Цьогоріч лісівники Литви провели санітарні рубки на площі 15 903 га. Під час інспекції лісів були виявлені дерева, заражені й пошкоджені типографом-короїдом, тому найближчим часом планується проведення вибіркових санітарних рубок. Якщо вчасно не виконати ці роботи, шкідник продовжить поширюватися і нападати на сусідні здорові дерева.

Оскільки врятувати дерева, заражені шкідниками, неможливо, то єдиний спосіб для лісівників зупинити поширення цього небезпечного шкідника для литовських хвойних лісів – вирубати і вивезти з лісу вже заражені дерева.

Минулого року шкідники знищили 121,5 га лісів: короїд-типограф – 93,4 га, короїд верхівковий – 24,1 га.

Якщо вчасно не зрізати і не видалити дерева, заражені шкідниками, наступного року їх буде в кілька разів більше. Короїд-типограф — надзвичайно небезпечний шкідник стовбурів дерев, який починає швидко розмножуватися за сприятливих кліматичних умов. Найшвидше і рясно короїд розвивається в спекотне і посушливе літо, а вогнища масового розмноження утворюються при появі великої кількості ослаблених дерев. Найпоширенішими є середньовікові й старші смерекові ліси, особливо ослаблені вітроломами дерева.

Хвойні дерева, зазвичай, захищаються від шкідників, заповнюючи свої рани смолою, а її кількість залежить від води. Під час посухи або коли рівень ґрунтових вод падає, хвойні породи не виробляють достатньої кількості смоли і стають уразливими.

Лісівники щороку стежать за хвойними насадженнями, щоб вчасно вивозити з лісу пошкоджені вітром ялини, і ті, що заражені шкідниками. Для спостереження за типографом використовуються спеціальні феромонні пастки для цих шкідників.

У Литві зафіксовано утворення двох поколінь типографів на рік: комахи, що напали на ялину, взимку відкладають яйця, з яких розвивається нове покоління. Це покоління дозріває, нападає на наступне дерево і знову відкладає яйця. З цих яєць взимку вилуплюється друге покоління шкідника.

У Німеччині і далі на південь вже фіксується три покоління цього шкідника на рік, що завдає значно більшої шкоди в цих країнах. Тому, якщо зими продовжуватимуть тепліти, розвитку третього покоління можна очікувати і в Литві.

Через цього шкідника в 2019–2020 рр. такі країни, як: Польща, Німеччина і Чехія, змушені були вирубувати мільйони кубометрів дерев, щоб захистити свої ліси від поширення короїда.

Газета “Природа і суспільство”