Поліський ліс вражає небезпечний шкідник: хто і як має з цим боротися

Вражене короїдом деревоУ Києві відбулася міжнародна конференція щодо стану хвойних лісів України.

Науковці, профільні спеціалісти, практики з 5 країн обмінювались досвідом подолання проблеми всихання дерев. Досить поширеною така сумна практика є й на Поліссі. Про це повідомляє Сфера ТВ.

Дерева масово засихають. Одна з головних причин – різка зміна клімату. Це сприяє активізації та плодючості шкідників, передусім, короїдів, які знищують живі дерева. Така проблема є практично в усьому світі, але в Україні вирішується чи не найповільніше. Усе через бюрократію. Вражений ліс уже не вилікуєш, його треба вчасно зрубувати, аби уціліли сусідні насадження. Але українським лісівникам це зробити не просто: крім лісгоспів, санітарні заходи погоджують фахівці лісозахисного підприємства, представники громади. А на об’єктах природо-заповідного фонду законодавство дозволяє проводити лише вибіркові санітарні рубки і лише за погодженням фахівця Міністерства охорони навколишнього природного середовища. Крім цього, з 1 квітня по 15 червня, коли відбувається активний виліт шкідників, триває так званий «сезон тиші». У цей період законодавець дозволив проводити рубки головного користування, тобто забирати стиглий ліс, а санітарні заходи – під забороною.«У нас є міністерство лісового господарства, є міністр, який може нас представляти, орган державного керування, яке може приймати свої нормативні акти, а у Вас агентство лісових ресурсів, яке підпорядковується якомусь іншому органу, напевно, всі проблеми у вас звідти», – поділився припущенням представник Інтституту лісу НАН Білорусі Олександр Ковалевич.

. В його країні, аби зробити санітарну рубку, потрібен один дозвіл, що можна отримати протягом дня. Усе для того, аби зберегти ліс. Сьогодні його мета –розповісти про це колегам із України. Він спеціально приїхав до Києва на міжнародну науково-практичну конференцію «Соснові ліси: сучасний стан, існуючі проблеми та шляхи їх вирішення». Крім білорусів, тут і німці, поляки, австрійці, представники міжнародних організацій.
«Проблема всихання лісів – це проблема світового масштабу. Знищено півмільйона гектарів у центральній Америці. У Північній Америці, США, Канаді по одному мільйону гектарів знищено лісу», – розповів експерт з «лісових питань» у продовольчій та сільськогосподарській організації ООН Широма Сатіпала.Українські науковці кажуть – щороку втрачають тисячі гектарів лісів через шкідників. Вже знищено від 5 до 7 відсотків насаджень.

В рамках дводенної конференції прийняли резолюцію, у якій прописали удосконалення програм моніторингу лісів та своєчасного інформування про зміни їхнього стану. Учасники конференції вважають за необхідне шукати донорів та гранти для того, аби закупити необхідне обладнання для лісництв. Та найважливіше – проситимуть Кабінет Міністрів України ініціювати питання щодо внесення змін і доповнень стосовно оперативного прийняття управлінських рішень, спрямованих на локалізацію осередків всихання та формування біологічно стійких насаджень. Іншими словами, намагатимуться усунути бюрократію.«Нам дуже хочеться, аби резолюція, яка була прийнята на рівні двох національних академій, це був достатньо високий рівень для того, щоб на нього звернули увагу як представники виконавчої влади, так і представники законодавчої влади», – поділився заступник голови Держлісагентства України Володимир Бондар.Якщо й дійсно влада прислухається до резолюції, тоді можна буде швидко забрати з лісу заражені короїдом дерева і висадити нові. В інституті лісового господарства уже дослідили, як краще розміщувати саджанці на ділянках, аби ліс був стійким до шкідника.

Зараз залишається чекати, чи підтримають резолюцію науковців та ініціативи Держлісагентства у владних кабінетах.

http://lesovod.blogspot.com/2019/06/blog-post_827.html

https://lutsk.rayon.in.ua/news/156339-poliskii-lis-vrazhae-nebezpechnii-shkidnik-hto-i-iak-mae-z-tsim-borotisia