Пошкоджені ялинові насадження ДП «Ясінянське лісомисливське госодарство»

На сьогоднішній день ялинові насадження дуже деградовані й масово всихають. Основними причинами пошкоджень ялинових лісів є ураження хворобами та шкідниками, глобальне потепління клімату, забруднення навколишнього середовища. Ця проблема є надзвичайно складна для розв’язання, бо вона є довготривалою, хронічною хворобою, яка руйнує не тільки наземну частину лісу, а й його ризосферу, тобто сферу життєдіяльності кореневих систем лісонасаджень.

В 70-80-ті роки минулого століття внаслідок збільшення великої кількості диких тварин, а саме оленя благородного та косулі, у Станиславському лісництві ДП «Ясінянське ЛМГ» в кварталах 17,18,19, на площі – 770,0 га., які примикають до населеного пункту Чорна Тиса відбулося масове пошкодження культур ялини європейської тваринами. У механічно пошкоджених деревах утворюються різні види грибкових хвороб (грибкові та ракові хвороби, кореневі та стовбурові гнилі, опеньок осінній, поперечний рак ялиці). Результатом цього зараз маємо великі площі пошкоджених насаджень. Основним заходом, що застосовується в лісах багатьох країн з метою обмеження розвитку осередків хвороб і шкідників є санітарні рубки.

В цих кварталах Станиславського лісництва, комісією Державного агентства лісових ресурсів України та лісопатологами ДСЛП «Львівлісозахист» було закладено пробні площі для визначення категорій стану дерев. При обстеженні даного насадження виявлено такі розладнання: пошкоджені хворобами лісу дерева, відпрацьовані стовбуровими шкідниками дерева, та пошкоджені стовбуровими шкідниками дерева. Пошкоджено хворобами лісу ( коренева та стовбурова гниль ) – 49,0 %, відпрацьовано стовбуровими шкідниками – 20,6 %, пошкоджено стовбуровими шкідниками – 10,8 %. При цьому зафіксовано 4 стадію кореневої гнилі, для якої характерна часткова і повна деструкція деревини та утворення дупла. Значна частина ослаблених дерев заселена короїдами, зокрема короїдом-типографом. Дерева, що підлягають вирубуванню, становлять – 80,4 %. При проведенні вирубки пошкоджених дерев повнота насадження буде становити відповідно – 0,11 , що є нижче граничної повноти для даної групи віку насадження. Проведення санітарних вибіркових рубок є недоцільним, оскільки повнота насадження є нижча за граничну для даної групи віку, а тому доцільно провести суцільні санітарні рубки для ліквідації поширення враження дерев хворобами та шкідниками лісу. На основі приведених даних можна зробити висновок, що основною причиною втрати біологічної стійкості насадження в кварталах виступає коренева гниль, розвиток якої прогресує і носить масовий характер поширення в межах всіх кварталів. Види та об’єми пошкоджень видно на фото. Слід наголосити, що це проблема не окремого господарства , регіону чи України, з такими викликами зіштовхнулися і інші країни Європи де проростають ялинові ліси.

Розладнання таких насаджень позначається на їх стійкості, вони стають уразливими до пошкодження шкідниками і хворобами лісу. З вищенаведеного необхідно проводити роз’яснення, виважену та конструктивну дискусію у суспільстві. Ми стаємо свідками «вкидання» різких резонансних повідомлень «незаконні рубки», «лісники злодії», «Карпати знищують» з вимогою повної заборони будь – якими рубками. Популістські заклики призводять до хибних рішень і покладання відповідальності на наступні покоління. Бездіяльність може мати більші негативні наслідки, ніж певні прорахунки в разі розумного і виваженого втручання. На превеликий жаль, простого, швидкого і єдиного вірного рішення з приводу всихання та пошкодження ялини немає. Вихід з цього в об’єднанні зусиль небайдужої та відповідальної частини суспільства з лісової галузі, екологами, науковцями, фахівцями. На сьогоднішній день забезпечення і використання лісових ресурсів є однією з актуальних проблем, якою займаються лісівник, науковці та громадськість.

 

Джерело