Проблемні питання патології сосни

Фахівцями  державного спеціалізованого підприємства «Львівлісозахист» в результаті проведення робіт по діагностиці та моніторингу, а також лабораторних досліджень в черговий раз підтверджується факт активного всихання соснових насаджень у Львівській області.

Вперше таке явище, а саме ураження грибами синяви та надзвичайно активне пошкодження стовбуровими шкідниками дорослих насаджень сосни звичайної в Львівській області було зафіксовано у 2015 році. Станом на сьогоднішній день, як і у інших областях це явище починає набувати масового характеру.

Разом з тим, саме нашою лабораторією, після звернення ДП «Малинське ЛГ» Житомирського ОУЛМГ, було детально описано та встановлено цей факт ще у 2012 році, коли всихання сосни мало поодинокий характер, а поширення цієї патології знаходилося на початковій стадії.

На даний час явище всихання (відмирання) сосни проходить саме у Житомирській, а також Рівненській, Волинській, Львівській та інших областях, де площі таких соснових насаджень є значними.

Лабораторні дослідження зразків сосни звичайної взяті з різних місць Львівської області підтверджують активну присутність грибів синяви, хвороб хвої та гілок, кореневих та стовбурових гнилей, стовбурових шкідників. Також у зразках, взятих з окремих місць зафіксована присутність нематод та дрібних часток, що ймовірно являються бактеріями. Нажаль такі спеціалісти як фітогельмінтологи та бактеріологи не передбачені в штаті лісозахисних підприємств, висновки яких є вкрай необхідними.

Враховуючи дуже короткий період часу, за який відбувається всихання дорослих насаджень, надто стрімку швидкість розповсюдження і той факт, що навіть вчасне видалення уражених та пошкоджених дерев не гарантує 100% ліквідації осередків, необхідно більш глибоке та ретельне вивчення цієї проблеми у комплексі, враховуючи висновки фітогельмінтологів та бактеріологів, а в ідеалі й висновки генетичних лабораторій

для прийняття правильного рішення, щодо подальших дій. Звісно зміна кліматичних умов, гідрологічного режиму, присутність чисельних хвороб хвої та гілок і являються першопричиною ослаблення дорослих насаджень сосни звичайної та сприяють подальшому більш активному розвитку шкідників та хвороб.

Ця проблема зараз являється актуальною в різних країнах світу і також ретельно вивчається, для встановлення істинної причини дуже швидкої загибелі таких чисельних площ дорослих соснових насаджень і пошуку правильних методів боротьби з нею. При проведенні санітарних рубань, необхідно обов’язково слідкувати за своєчасністю та правильністю їх проведення, з подальшим обов’язковим спалюванням порубкових решток.

На даному етапі єдиним найбільш дієвим методом боротьби являється проведення санітарних рубань з метою ліквідації осередків та недопущення їх поширення з подальшим відновленням зрубаних ділянок більш стійкими змішаними деревостанами.

 

ДСЛП «Львівлісозахист»
головний лісопатолог Соколовський Б.В
та завідувач лабораторії  Венгер В.В.