Щороку гине 10 тисяч га соснових лісів

В Україні масово всихають сосни. Причина – жуки-короїди.

Площа всихання лісів у Карпатському регіоні на сьогоднішній день складає понад 36 тисяч га, масив всихаючої на корені деревини становить більше 11 млн. кубічних метрів. Одночасно активізувалося відмирання сосни на площі 120 тисяч гектарів, обсагом в 4725 тисяч кубічних метрів. При цьому внаслідок складної процедури призначення санітарно-оздоровчих заходів в лісах, неможливості забезпечення проведення таких великих обсягів робіт лісогосподарськими підприємствами в 2017 році ліквідовано лише 50% осередків активного висихання.

— Основні причини загибелі дерев соснових порід ― збільшення кількості шкідників, невчасно проведені рубки хворих дерев, засилля рослин, не характерних для наших екосистем, привезених з Америки та Азії, ― повідомив заступник директора Науково-дослідного інституту лісового господарства й агролісомеліорації Ігор Букша.

Експерти вважають, що аби врятувати соснові, а також дуб, ясен, граб, та інші види, необхідно підійти до проблеми систематично та застосувати низку фітосанітарних та біотехнічних заходів.

Одним з основних і найбільш дієвих засобів попередження та боротьби з масовим розповсюдженням короїдів у лісах є санітарні і інші рубки формування і оздоровлення лісів. Як в Україні, так і на території ЄС все ще немає іншого дієвого засобу, який би вирішував проблему шкідників, – каже директор державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Львівлісозахист» Іван Ясіновський.

Довідка

В 2017 році на боротьбу зі шкідниками та хворобами лісу підприємствами Державного Агентства лісових ресурсів України було витрачено 27565,62 тис. грн.

З 1990 року спостерігається поступове збільшення кількості шкідників та хвороб лісу. Найбільше санітарний стан погіршується через всихання соснових. Щорічно в середньому всихає близько 7 тисяч га ялинників та 3 тисяч га ― сосни та дуба. Найвищий рівень всихання у Київській, Черкаській та Житомирській областях.

Короїди в основному належать до групи «вторинних» шкідників, тобто заселяють ослаблені, дерева, що відмирають. Лише дуже небагато видів віддають перевагу здоровим деревам і відомі як «первинні» шкідники.

Марина Галанова

Джерело