Спільні дослідження подільських дібров науковцями та лісопатологами-практиками


Дібровам Поділля – зеленіти

Унікальні подільські діброви на території ДП “Чортківське ЛГ” досліджували науковці з Національного лісотехнічного університету України (м. Львів) та Дослідницького центру фітофтори (http://www.phytophthora.org/) Університету Менделя (м. Брно, Чехія).
Високопродуктивні дубові лісостани – гордість лісівників Тернопільщини. Однак лісівники-практики та науковці фіксують погіршення дубняків, особливо – лісових культур, у різних частинах Європи. 
Для дослідження процесів, які впливають на санітарний стан дубових лісів, лісовий заказник “Дача Галілея” відвідали працівники кафедри лісівництва НЛТУ України доцент Крамарець В.О., канд. біол. наук Мацях І.П., ас. Ходзінський В.П. та співробітники Дослідницького центру фітофтори Університету Менделя (м. Брно Чехія) Dr. Ivan Milenković та Dr. Tamara Corcobado Sánchez.
В експедиції взяли участь працівники лісової охорони ДП “Чортківське ЛГ” та фахівці із Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Львівлісозахист» В. Лучка та В. Луцик.
Однією з причин погіршення стану насаджень у всьому світі є інвазії патогенів та шкідників, які при прямому або опосередкованому впливі людей проникають на нові території. На Тернопільщині в останні роки спостерігається всихання дерев ясеня в лісах та населених пунктах, спричинене інвазійним патогеном, який в Європу потрапив із Південно-Східної Азії. 
Занепокоєння дослідників викликає дедалі ширше розповсюдження збудників лісових та декоративних рослин з роду Phytophthora, які призводять до значних пошкоджень лісів у різних регіонах Землі. 
Більшість видів з роду Phytophthora є первинними патогенами, які здатні уражати цілком здорові рослини. Для проникнення у клітини та тканини рослини-господаря, види Phytophthora розвинули складні механізми з впливу на захисні властивості коренів, стовбурів та листків дерев чи чагарників, які вони інфікують.
Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства підтримує та ініціює проведення досліджень у насадженнях де спостерігається погіршення санітарного стану, для встановлення першочергових  причин зниження стійкості деревостанів, пошуку шляхів та методів збереження насаджень в належному стані для майбутніх поколінь.
                                                                         Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ