Всихання сосни в Жовківському лісгоспі

У Соснівському лісництві відбувся семінар на тему “Всихання соснових насаджень у лісах ДП “Жовківський лісгосп”

5 жовтня, у Соснівському лісництві відбувся семінар-обговорення на тему «Всихання соснових насаджень у лісах державного підприємства «Жовківське лісове господарство». Семінар провели керівництво “Жовківського лісгоспу” спільно з керівництвом ДСЛП “Львівлісозахист”.Участь у ньому взяли міський голова м. Соснівки – Харчук І. Т., депутат Червоноградської міської ради – Закала Б.В. , депутат районної ради, голова постійної комісії з питань екології Жовківської районної ради – Муравський І. В., керівник юридичного відділу Жовківської районної ради, депутат Жовківської міської ради – І. Іващук, спеціаліст відділу агропромислового розвитку Сокальської РДА – Федюк В.Р., Сілецький сільський голова – Саїв В.П., Андрушко Ю. – головний лісничий Кам’янка-Бузького ДЛГП «Галсільліс», а також головні лісничі Сокальського та Жовківського ДЛГП «Галсільліс», лісничі Жовківського та Рава-Руського лісництва Жовківського ДЛГП «Галсільліс», представники ЗМІ . Присутніми були лісничі ДП «Жовківський лісгосп» та представники лісової охорони підприємства.

Відкривав семінар керівник Жовківського лісгоспу – Степан Сохнацький. Він наголосив на тому, що проблема з якою стикнулися лісівники усієї країни є нашою спільною бідою і не має кордонів. Перед лісовим господарствам країни постала проблема стрімкого розвитку та поширення осередків верхівкого та шестизубого короїда. Уражені короїдами соснові ділянки видно неозброєним оком. Хвоя на деревах починає жовтіти і згодом стає бурого кольору, починаючи з верхівки, а деревина втрачає свою господарську цінність. Шкідник, цикл розвитку якого проходить під корою у кронах дерев, стрімко поширюється та уражує ослаблені, внаслідок аномальної посушливості останніх років, соснові насадження. Найдієвішим шляхом вирішення цієї проблеми, зауважив він, є вчасне проведення санітарно-оздоровчих заходів для недопущення знецінення деревини та масового розповсюдження осередків шкідників.

Окрім цих чинників, є ще й негативний вплив законодавства, коли лісові господарства повинні дотримуватися періоду тиші з 1 по 15 червня, на виконання вимог Закону «Про тваринний світ». Саме в цей період і розвивається одна із генерацій короїдів, сприяючи ще більшому їх поширенню. Показовим є досвід боротьби з цим лихом наших польських колег, зазначив С.Сохнацький: «польські лісівники ідуть попереду короїда, а ми, на жаль, – за ним».

З доповіддю «Про санітарний стан лісів» виступив в.о. головного лісничого ДП «Жовківський лісгосп» – Кутишенко В.В. . У лісових масивах «Жовківського лісгоспу» ситуація різко погіршується, збільшуються площі всихання соснових ділянок і прогноз на майбутнє залишається несприятливим. Ще одним несприятливим фактором є нерозуміння з боку громадських організацій, діяльності лісівників у боротьбі з короїдом. Дуже часто громадськість не сприймає необхідності проведення санітарних рубань як безальтернативного методу боротьби з цим небезпечним шкідником.

Венгер В.В., завідувач лабораторії ДСЛП «Львівлісозахист», представила результати лабораторних аналізів видового складу патогенних грибів та комах-фітофагів із осередків всихання сосни. Вони детально пояснила причини всихання сосни, після того як її уражує короїд. Науковець проаналізувала етапи ураження і відмирання деревини і наочно продемонструвала це на зразках зрізів уражених дерев.

Головний лісопатолог ДСЛП «Львівлісозахист» Б. Соколовський розповів про досвід Білорусі та Польщі у боротьбі з глобальною проблемою. Досвід цих країн показує, що завдяки швидкому реагуванню на виявлені вогнища уражень( проведення санітарних рубок), вони отримують ще ліквідну деревину, реалізація якої сприяє комплексу лісовідновлювальних робіт у повному обсязі.

Після теоретичної частини, учасники семінару продовжили роботу у лісових масивах Соснівського лісництва, де мали змогу вживу побачити обсяги уражень і динаміку всихання соснових насаджень. Громадськості було продемонстровано, що навіть при зеленій кроні та здоровому пні, вже на висоті 6 метрів дерево уже зазнало грибкових уражень.

Лісівники Жовківщини цим семінаром старались донести до представників громадськості та місцевого самоврядування актуальність цієї проблеми, яка потребує невідкладних змін законодавчої бази, поки проблема не переросла у катастрофу.

Джерело