Здорові ліси – здорова нація

Дедалі частіше засоби масової інформації піднімають тему здоров’я лісів. Саме від того, наскільки наші ліси є здоровими, залежить і наше з вами самопочуття. Адже ні для кого не є секретом, скільки мікробів оточує нас у побуті і наскільки важливу роль відіграє ліс у житті кожного з нас, поглинаючи цілі армії шкідливих для людського організму бактерій.

До прикладу, гектар хвойного лісу виділяє за добу в середньому 5 кілограмів фітонцидів (комплекси органічних сполук, які ма­ють бактерицидну, протигрибну, протистоцидну дію, тобто згубно діють на бактерії, гриби і найпростіші). Спектр протимікробної дії фітонцидів дуже широкий, вони згубно діють на збудники дизентерії, холери, туберкульозу, газової гангрени, черевного тифу, віруси грипу та ін. Така кількість знезаражує повітря середнього за величиною міста. В лісі в 1 кубометрі повітря нараховується не більше 500 патогенних мікробів проти понад 36 тисяч мікробів у місті. Хвойний ліс взагалі можна порівняти з операційною палатою, оскільки там кількість мікробів коливається від 200 до 300, що вважається навіть нижчим від існуючих норм для операційних приміщень.

Аби ліси були здоровими потрібно докладати багато зусиль, особливо тепер, коли спостерігається значне погіршення санітарного стану лісів через масове зараження їх шкідливими комахами та хворобами лісу.

Як повідомив на колегіальному засіданні Тернопільського облуправління ЛМГ у своїй доповіді керівник сектору  контролю, охорони та захисту лісу ТОУЛМГ Іван Приймачук, наразі не відомо, що стало причиною погіршення санітарного стану лісів і зниження їх стійкості до несприятливих умов. Однак однією із першопричин є шкідливий вплив промислового виробництва та інтенсивна діяльність людини.

На Тернопіллі 83 відсотки лісів становлять листяні породи, решта 17 відсотків – хвойні насадження, які зосереджені на півночі нашої області. Загальний санітарний стан лісових масивів в області протягом січня-серпня ц.р. підтримувався в належному стані. Завершено значний обсяг санітарно-оздоровчих заходів. Зокрема, здійснено вибіркових санітарних рубок на площі 1709 гектарів із вирубкою 29585 куб. м., що становить у середньому 17 куб. м на гектар площі, суцільних санітарних рубок виконано на площі 73 гектари загальною кубомасою 16347 гектарів, очищення від захаращень проведено на площі 137 гектарів з кубомасою очистки 479 куб. м.

Санітарно-оздоровчі заходи першочергово здійснювалися в насадженнях, які зазнали пошкоджень від вітровалів і буреломів поточного та минулих років, а також на ділянках, де спостерігався природній відпад зі сухостійними, всихаючими, сильно ослабленими та засохлими деревами, а також деревами, які ушкоджені шкідниками та хворобами лісу. Згідно з планами оздоровчо-санітарних заходів на 2011 рік охоплено 5732 гектари лісових насаджень, що у відсотковому еквіваленті становить 70 відсотків площ, які потребували сільськогосподарського втручання. Усі санітарно-оздоровчі рубки погоджено з Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства і державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Львівлісозахист».

 

Значну увагу державні підприємства лісового господарства на Тернопільщині приділяють і боротьбі зі шкідниками і хворобами лісу. Як сказав Іван Михайлович, загальна площа осередків шкідників і хвороб у насадженнях області становить 6490 гектарів, у тому числі 6420 гектарів – це осередки хвороб. Протягом інвентаризаційного періоду площі осередків шкідників збільшилися на 720 гектарів і у відсотковому відношенні до держлісфонду становить 4,2 відсотки. Збільшення осередків хвороб відбулося за рахунок зростання площ, пошкоджених опеньком, кореневою губкою, бактеріальним та поперечним раком і стовбурними гнилями. Практично всі осередки, а їх майже 85 відсотків, тією чи іншою мірою, залежно від ступеня пошкодження, потребують проведення заходів боротьби. За ділянками проводять постійний нагляд, проводиться комплекс заходів з приваблення ентомофагів.

Навесні цього року проведено профілактичні екологічні заходи з боротьби зі шкідниками лісу шляхом дослідження гніздівель, шпаківень, обгородження мурашників. Всього таких заходів проведено на площі 1867 гектарів. Загальна вартість робіт становила 19 тисяч гривень.

Прес-служба Тернопільського обласного управління ЛМГ

Джерело