Ситуація далека від оптимістичної…

Спеціаліст «Біллісекспорту» Наталія Скітова про масштаби втрат від короїда в країнах ЄС

Глобальне потепління прискорило розмноження короїда по всій Центральній Європі. Якщо раніше його літ відзначався двічі на рік, то тепер розмноження відбувається до трьох разів на рік, що, природно, істотно збільшило обсяги ураження дерев.

16 вересня 2019 року на пленарному засіданні Європейського парламенту Мігель Аріас Каньєте, комісар з енергетики та клімату, висловив стурбованість ситуацією в європейській лісовій промисловості. У своєму виступі комісар Каньєте заявив: «Нинішня ситуація на європейському ринку круглого лісу поза всяким порівнянням: через пошкодження деревини в результаті посухи, спеки, ураганів і повеней, а також зараження короїдом ринок насичений великими обсягами, і ринкові ціни падають. Ситуація далека від оптимістичної…»

Слова комісара добре відображають нинішню ситуацію. У багатьох країнах, зокрема, Центральної Європи, ліси страждають від наслідків зміни клімату. Тільки за перші чотири місяці 2019 року обсяг експорту різних колод із Німеччини виріс на 61% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року. Необхідно відзначити, що в 2019 році дерева сильно постраждали від жука-короїда, але 2018-й був рекордним роком за обсягами пошкодженої деревини від шкідників лісу і ураганів.

В Австрії, наприклад, у 2019 році вперше в історії більше 50% усіх рубок було пов’язано з заготівлею пошкодженої деревини. І в нинішньому році ситуація не покращилася. Надзвичайно складне становище склалося також у Франції та Бельгії (в 2018 році 500 тис. куб м деревини ялини постраждало від жука-короїда). У нинішньому році передбачуваний обсяг деревини, заготовленої на пошкоджених цим шкідником ділянках, становитиме 0,8–1 млн куб. м). У деяких частинах Скандинавії, наприклад в Південній Швеції, також спостерігалося різке збільшення кількості деревини, пошкодженої короїдом.

Німеччина

В кінці серпня дві великі федерації лісівників Німеччини (Німецька рада з питань лісового господарства та Асоціація німецьких власників лісу (AGDW)) зустрілися з міністром сільського господарства Німеччини Юлією Клекнер і зажадали 2,3 млрд євро державної допомоги для розчищення лісу, атакованого жуком-короїдом, а також для лісовідновлення та адаптації до змін клімату. Зустріч була приурочена до проведення лісового саміту, який пройшов 25 вересня 2019 року в Берліні. У 2018-му і 2019 роках було вирубано 110 тис. га лісу, пошкодженого посухою. А обсяг деревини, пошкодженої жуком-короїдом, становив 70 млн щільних куб. м. Тому в ході зустрічі лісопромисловці запропонували внести до федерального бюджету спеціальну главу під назвою «Ліс», в якій основний акцент повинен робитися на адаптації лісів до зміни клімату.

У 2019 очікується збільшення обсягу пошкодженої шкідниками деревини в порівнянні з 2018-м.

З початку 2019 року і до середини вересня загальний обсяг пошкодженої в Німеччині деревини становив близько 25 млн куб. м. Правда, цей значний обсяг може становити і 30 млн куб. м, оскільки відсутня інформація по федеральній землі Гессен. Для порівняння: в 2018 році було пошкоджено 35 млн куб. м деревини.

У центрі лиха в Німеччині знаходиться земля Північний Рейн-Вестфалія з обсягом пошкодженої деревини 6,1 млн куб. м (дані на вересень 2019 р.) З них 5,8 млн куб. м припадає на хвойні породи, переважно ялина, уражену жуком-короїдом, і 300 тис. куб. м – гине через посуху бук. Центр катастрофи розташований в Мюнстерланд, де загинули практично всі ялинники. Спочатку були уражені лише райони, розташовані нижче, однак тепер короїд заселив і ліси на високих схилах гір у Зауерланді і Зігерланда. Очікується, що пік катастрофи в Північному Рейні-Вестфалії припаде на 2020–2021 рр.

У Тюрінгії пошкоджено 3,8 млн куб. м деревини, з яких 2,8 млн куб. м – хвойні, які постраждали від жука-короїда і ураганів. Крім того, посуха торкнулася майже 1 млн куб. м бука і близько 100 тис. куб. м дерев інших листяних порід. У результаті відзначена сильна цінова девальвація бука, так як його можна використовувати тільки в якості дров, оскільки в лісі він швидко уражається грибковими шкідниками. У Тюрінгії в даний час від посухи постраждало 22 тис. га лісу.

Земля Баварія займає третє місце з 3,2 млн куб. м пошкодженої деревини. З цього обсягу 3,1 млн куб. м припадає на хвойні породи, в основному ялина. 90 тис. куб. м від загального обсягу припадає на бук, який постраждав від посухи, особливо в Північній Баварії. Площі, заражені жуком-короїдом, розташовані в основному в Східній Баварії, Верхній Франконії і в регіоні Шпессарт.

У землі Баден-Вюртемберг майже нарівні з Баварією обсяг ураженої деревини оцінюється більше в 3 млн куб. м. З них 1,8 млн куб. м хвойних порід заражено жуком-короїдом і ще 750 тис. куб. м пошкоджено ураганами, а 435 тис. куб. м листяних і хвойних порід лісу, в основному бук і сосна, постраждали від посухи.

У Нижній Саксонії в лісах пошкоджено трохи менше 2 млн куб. м лісів, з яких близько 1,5 млн куб. м постраждало від комах і посухи. Крім того, близько 450 тис. куб. м деревини в лісах пошкоджено ураганами. Основний удар шкідників припав на гірську місцевість Нижньої Саксонії.

У Саксонії повідомляють про 1,8 млн куб. м пошкодженої деревини, з яких 1,1 млн куб. м стали жертвою комах-шкідників; ще 700 тис. куб. м пошкодили ураганні вітри. Разом з тим необхідно відзначити, що в Саксонії не було регіонів, що постраждали від посухи.

У землі Саксонія-Ангальт жуком-короїдом пошкоджено 479 тис. куб. м деревини, 281 тис. куб. м – ураганами. Ця деревина вже заготовлена. Але ще не розчищено в лісі після стихії 400–500 тис. куб. м деревини. В цілому налічується понад 1,5 млн куб. м пошкодженої деревини, з якої близько 1,2 млн куб. м припадає на хвойні породи, які постраждали від ураганів і жука-короїда.

В землі Бранденбург від шкідників в основному постраждали також хвойні породи. Пошкоджено близько 200 тис. куб. м ялинового лісу і стільки ж лісу інших хвойних порід. Крім того, 30 тис. куб. м деревини в лісах постраждало від посухи. В цілому збитки від посухи зафіксовано приблизно на 18 тис. га, з яких 15 тис. га припадає на сосняки. Втім, через неоднорідну вікову структуру і щільності пошкоджень важко оцінити конкретну кількість постраждалої деревини. Передбачається, що загальний обсяг пошкодженої деревини в даний час тут становить близько 1,4 млн куб. м.

Використання феромонних пасток проти короїда у Словаччині

В землі Рейнланд-Пфальц до середини вересня жуком-короїдом було пошкоджено 1 млн куб. м деревини, ще 300 тис. куб. м – ураганами і 40 тис. куб. м постраждали від посухи.

І лише три землі – Мекленбург – Передня Померанія, Саар і Шлезвіг-Гольштейн – повідомляють про некритичний обсяг пошкодженої деревини.

Швеція

У південній частині Швеції, званої Гьоталанд, поширення жука-короїда стає все масштабнішим. До вересня 2019 року ним було пошкоджено 5 млн куб. м деревини, що вдвічі більше, ніж у 2018 році. Основний збиток завдано лісам на сході і півночі Гьоталанд. Але найбільше постраждали східна частина Смоланда і острів Еланд.

Половина постраждалих лісових земель належить власникам деревообробної компанії «Седра». Тому керівництво компанії закликає власників лісів оперативно вивозити заражену деревину з лісу і вимагає підтримки з боку держави і влади за допомогою спрощення правил та координації дій (зокрема, використання всіх можливих доріг з максимальною пропускною спроможністю).

Чеська Республіка

В даний час приблизно 500 тис. га лісу в Чеській Республіці перебуває під загрозою зараження короїдами. Для якнайшвидшого лісонасадження в цих районах після заготівлі і вивезення зараженої деревини міністерство послабило правила лісовідновлення, які стосуються походження лісових рослин. Власникам лісу більше не треба дотримуватися садіння дерев певного походження – вони можуть самі вибирати породи дерев на свій розсуд. Головне – швидке лісовідновлення та створення змішаних лісів.

Франція

У 2018–2019 роках було заготовлено 2 млн куб. м ялини, що вдвічі більше, ніж зазвичай, з них 60% дерев було заражено жуком-короїдом. Найбільш постраждалими регіонами є Гранд-Ест і Бургундія-Франш-Конте, а в Гранд-Есте в 2018 році обсяг зараженої шкідником ялинової деревини становив 400 тис. куб. м.

У Пікардії і Нормандії, на північ від Альп, також виявлені випадки зараження дерев жуком-короїдом. У лісах Ю і Еві (Нормандія) було заготовлено 25–30 тис. куб. м деревини. У Франції заготівля зараженої шкідниками деревини вважається найбільш ефективним і швидким вирішенням проблеми заражених лісів. Згодом лісівники планують замінити ялинові насадження місцевими і новими видами дерев.

З урахуванням ситуації, що в Європі, Європейська організація лісопильної промисловості (EOS) закликає до багатостороннього підходу і загальноєвропейським зусиллям для вирішення цієї проблеми. Цілісні ринкові рішення повинні розроблятися на основі даних, заснованих на науці про навколишнє середовище. Необхідні нові сміливі підходи, щоб зробити європейські ліси стійкими до зміни клімату і забезпечити стійке постачання сировиною європейської деревообробної промисловості. Очевидно, що в короткостроковій перспективі на ринку буде достатня кількість сировини, проте в середньостроковій перспективі деревообробні підприємства можуть зіткнутися з нестачею якісної сировини.

Однак, незважаючи на присутність короїда, EOS підкреслює, що європейські пиломатеріали безпечні для будь-якого застосування, в тому числі, для будівництва, упаковки і меблів, так як деревина піддається обробці. Абсолютно безпечні і побічні продукти лісопильної промисловості – тріска і тирса. З цієї ж причини, а також беручи до уваги необхідність обробки великої кількості круглого лісу, EOS закликає європейський державний сектор і надалі заохочувати використання виробів з пошкодженої деревини, особливо у сфері державних закупівель. Збільшення частки виробів з пошкодженої деревини, використовуваних у будівництві, вигідно не тільки для навколишнього середовища (оскільки вироби з деревини накопичують CO2 протягом усього життєвого циклу), але і для підтримки лісової промисловості в цей непростий для неї час.

Газета “Природа і суспільство”

https://ekoinform.com.ua/?p=5144