Лісничі, екологи та активісти вирішували, як подолати всихання лісів у Житомирській області

Як зупинити жука-короїда, який спричинив стрімке всихання соснових насаджень – цю проблему обговорювали на семінарі, що відбувся на базі Малинського державного лісгоспу. Головні лісничі області, екологи та активісти б’ють на сполох – шкідник масово атакує ліси.

«Це дерево першої категорії по крафту. Найкраще за зростом, діаметром, висотою. Найкраща крона і так далі. Але, якщо ми придивимося, то санітарний стан його вже фактично критичний і його вік до повного пожовтіння і всихання – це півтора-два місяці максимум. Це враження шестизубчастим короїдом, найбільшим короїдом нашої фауни. Це вже друга генерація. Це тільки 15 червня. Тобто, з квітня тут вже була одна і друга генерації. На жаль, ліс, який ми зараз бачимо, буде пройдений інтенсивною вибірковою рубкою. І залишиться тут 30% деревостану, і всихання, я думаю, тут зупинити не вдасться, тому що те, що ми бачимо по колу, це надзвичайно сильне всихання»,- розповів старший науковий співробітник Поліського філіалу УкрНДІЛГА Олександр Орлов.

По Житомирській області фахівці фіксують 16% пошкоджених насаджень, і цей процес продовжується.

«Якщо говорити про Житомирську область, то пошкоджених ми маємо майже 80 тис гектарів – це практично 2-3 лісгоспи. За всі роки по динаміці всихання вже знищено в районі 10-12 тисяч гектарів лісу – досить значні площі загиблого лісу і, на жаль, проблема не зупиняється», – зазначає директор державного спеціалізованого підприємства “Вінницялісозахист” Володимир Чудак.

Фахівці пояснюють: здолати шкідника допоможе лише вчасна вирубка ділянок, вражених короїдом.

«Взагалі будь-який короїд є вторинним шкідником. Вся література наукова каже про те, що він заселяється вже у хворе дерево, але його процес еволюції відбувся настільки швидко, він розмножився так масово, що на сьогоднішній день він є первинним шкідником, він вражає зовсім здорові дерева. Інших заходів боротьби стосовно його знищення не існує. Лише рубка дерева», – зазначає перший заступник Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Ільїн.

Однак через прогалини у законодавстві лісники не можуть ефективно і вчасно боротися зі шкідником.

«Ускладнює сам процес, неврегульований законодавством, зокрема, сезон тиші. Сезон тиші, передбачений законодавством – це значить, що з 1 квітня по 15 червня ми не можемо здійснювати заходи по боротьбі з даним шкідником. В той же час, саме в цей час шкідник масово розмножується. І у нас така дискусія стосовно даного законодавства: чому звіру можна розмножуватися, ми ж не можемо сказати шкіднику «почекай», – пояснює Роман Ільїн.

На думку експертів, щоб змінити ситуацію, варто якомога швидше відмінити частину санітарних правил і ввести тимчасові рекомендації, які допоможуть вчасно реагувати на появу шкідника.

Житомир.infoДжерело