Опеньок осінній – небезпечна хвороба…

Опеньок осінній здатний вражати більше 200 видів різних рослин

Опеньок осінній, вірніше опеньок справжній (Armillaria mellea), або біла периферична гниль деревини (коренів), є надзвичайно небезпечним грибним захворюванням дерев, могильником лісів у багатьох регіонах Землі. Не дарма його назву з латинської мови деякі перекладають як гриб армієць, штурмовик лісу. В окремих місцях в лісових районах помірної зони Північної Америки і Євразії виявлені гігантські, у багато гектар спільноти опенка осіннього, що утворилися в свій час від одного прабатька. Вік таких спільнот становить не одне тисячоліття. Одне подібне товариство здатне розладнати будь яке лісове насадження.

А взагалі, опеньок осінній здатний вражати більше 200 видів різних рослин. Крім лісових днрев та рослин, він вражає і багато садових рослин. Від нього страждає яблуня, груша, слива, вишня, абрикос, аґрус, суниця, виноград і ряд інших рослин. Його присутність знаходять навіть на рослинах картоплі і садових півонії. Причому в умовах садової ділянки опеньок може вражати рослини як у відкритому, так і в закритому грунті. В результаті впливу гриба розвивається біла гниль коренів і окоренкові частини стовбура. На відмираючих деревах під корою стовбурів і коренів наявні веєроподібні плівки грибниці. Ці плівки у молодих дерев знаходяться на товстих коренях і кореневій шийці, у старих – можуть підніматися по стовбуру на висоту до 2-3 і більше метрів. Коли плівка повністю окільцює кореневу шийку або стовбур, дерево відмирає. При частковому ураженні воно сильно ослаблено.

Ризоморфи опенька осіннього

Дерево, звичайно, чинить опір зараження, виділяючи захисні речовини, але зазвичай це тільки сповільнює, але не зупиняє згубного процесу, оскільки грибниця опенька виділяє токсини, отруйні для дерева. Опеньок молоді дерева може  згубити за 1-3 роки, старі – років за 10, а іноді й довше. Через деякий час після загибелі дерева кора починає відставати, і тоді під нею плівки перетворюються в ризоморфи (такий вид грибниці). Ризоморфи продовжують рости на мертвому дереві і зазвичай піднімаються вище, ніж плівки. Біля кореневої шийки і на коренях вони проникають через кору і в гумусній  частини грунту поширюються в різні боки, сприяючи зараженню сусідніх дерев. На поперечному розрізі різоморфи, що знаходяться в грунті, мають округлу форму. Зовні вони нагадують коріння вищих рослин, під корою зазвичай плоскі.

Плодове тіло опенька осіннього

Зовнішні ознаки ураження хвойних і листяних рослин опеньком осіннім: зрідженість крони, більш раннє побуріння і опадання хвої, пожовтіння і опадання листя, наявність тріщин в нижній частині стовбура, з яких у хвойних дерев виділяється смола, а у листяних рослин – іноді слиз. Під корою уражених рослин знаходяться білі плівки грибниці, а у відмираючих примірників і ризоморфи. Крім того, ризоморфи обплітають коріння і по поверхні. Восени на коренях і біля основи стовбурів відмираючих дерев, на пнях, а часто на відмерлих стовбурах масово формуються плодові тіла. Вони можуть виростати на висоті 2-3 м, а іноді і вище, куди дійшли ризоморфи. У деревині також з`являється біла заболонна гниль з чорними лініями.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу istivni-openky-372x264-1.jpg.pagespeed.ce_.HRFPYLurC2-1.jpg

Плодові тіла опенька осіннього повинні знати всі. Вони мають вигляд бурих шапочок на центральній ніжці. Ніжка у верхній частині має біле пухнасте кільце, донизу вона злегка потовщена, також бурого кольору. Діаметр шапочок від 2 до 15 см. Знизу шапочки гриба мають пластинчасту будову. Базидіоспори (7-9 х 5-8 мкм) безбарвні, еліпсоїдальні, гладкі.

Висипаючись, базидіоспори часто утворюють білий наліт під плодовими тілами на підстилці або на навколишні предмети. Молоді плодові тіла, які називають просто опеньками, цілком їстівні і є об`єктом тихого полювання дуже багатьох любителів.

Міцеліальна плівка опенька осіннього

Опеньок розмножується базидіоспорами, які можуть проростати тільки на мертвих пнях, а зараження живих рослин відбувається вегетативним шляхом за допомогою ризоморф. Перехід ризоморф від хворого дерева до здорового сприяє зрощення коренів і безпосередній контакт, а також перехід ризоморф безпосередньо з грунту в наявні на коренях рани. А в грунті під ураженими насадженнями рослин з часом накопичується дуже велика кількість ризоморф. Наприклад, в одному дослідженні в 50-річному ялиновому насадженні на 1 га було виявлено понад 500 кг ризоморф. Причому ризоморфи здатні існувати дуже тривалий час в грунті і за рахунок різних мертвих органічних залишків.

Опеньок осінній один із самих небезпечних хвороб для лісу та саду…

https://sadukr.ru/dachni-poradi/7927-openok-osinnij-zdatnij-vrazhati-bilshe-200-vidiv.html